Chcesz kupić kociołek żeliwny? Tradycyjne, żeliwne naczynie!
Duth Oven jest żeliwnym naczyniem, którego używasz praktycznie do wszystkiego. Dotyczy to zarówno metod gotowania, jak i źródeł ciepła, na których mogą być używane. Użyj naczynia w piekarniku, na grillu, a nawet na otwartym ogniu. Jako żeliwne naczynie do zapiekania, do gulaszu w mroźne zimowe dni lub do pieczenia chleba na kempingu! Często można umieścić kociołek żeliwny na trójnogu nad ogniskiem. Kiedy zaczniesz gotować w kociołku żeliwnym, odkryjesz jak wszechstronne są te naczynia wysokiej jakości. Na przykład, czy wiesz, że są kociołki żeliwne, które mają przykrywkę z krawędzią skierowaną ku górze, na którą można położyć rozgrzany węgiel? W Knivesandtools zawsze znajdziesz kociołki żeliwne najwyższej jakości.
Najlepsze kociołki żeliwne na sprzedaż
Jeśli zastanawiasz się gdzie kupić kociołek żeliwny, możesz przestać szukać! W naszym sklepie znajdziesz wiele różnych naczyń żeliwnych w dobrej cenie. Do dużych do małych, okrągłych i owalnych, z nóżkami lub bez. Rozmiar, którego potrzebujesz, zależy od ilości osób, dla której gotujesz i rodzaju dania, które przygotowujesz. Na przykład, czy przygotujesz dużo gulaszu do chleba, który już upiekłeś w swoim kociołku żeliwnym? Możesz wykarmić dużo osób ze stosunkowo małym kociołkiem żeliwnym. Planujesz używać Dutch Oven głównie do zup i innych dań? W takim razie potrzebujesz dużego kociołka żeliwnego. Ogólną zasadą jest przeliczanie co najmniej 1 litra na osobę. Ostatecznie, należy też pamiętać, żeby nie wypełniać kociołka po brzegi. Przy 2-osobach potrzebujesz kociołek o pojemności przynajmniej 2-litrów. Chociaż w przypadku niektórych potraw przydałoby się nieco więcej pojemności. Na przykład, jeśli przygotowujesz gulasz z żeberkami, klasyczny przepis na Dutch Oven, będziesz potrzebować kociołek żeliwny o pojemności od 4,5 do 6 litrów lub nawet więcej. Pozwól zaszaleć swojej kreatywności podczas gotowania. Może się udać!
Naczynia żeliwne: tylko na grilla?
W dzisiejszych czasach kociołki żeliwne są modne w społeczności grillowej. Znajdziesz najsmaczniejsze i najbardziej kreatywne dania. Kociołek żeliwny bez nóżek można łatwo położyć na grillu, a przy odrobinie kreatywności kociołek z nóżkami też często się da. Zdecydowanie nie jest to jedyny sposób używania kociołka żeliwnego. Tradycyjnie, kładzie się go na tlącym się ognisku. A wiesz, że możesz używać go również w Twojej kuchni na płycie grzewczej? Kociołki żeliwne działają nawet na płycie indukcyjnej, o ile nie mają nóżek. Zalecamy dokładne sprawdzenie spodu kociołka, aby uniknąć zarysowania szklanej płyty przez nierówności. Dla bezpieczeństwa użyj rozdzielacza płomienia do indukcji lub adaptera do płyty indukcyjnej ze stali nierdzewnej. W ten sposób możesz mieć pewność, że kociołek żeliwny nie porysuje szklanej płyty. Oczywiście dotyczy to również płyt ceramicznych ze szklaną powierzchnią.
Kociołek żeliwny z nóżkami czy bez?
Wybierz kociołek żeliwny z nóżkami, jeśli będziesz używać go wyłącznie nad ogniskiem lub z odrobiną kreatywności na grillu lub kuchence gazowej. Do tych celów możesz użyć również kociołka bez nóżek, ale będziesz wtedy potrzebować stojaka na kociołek. Znajdziesz go wśród akcesoriów do kociołków żeliwnych. Zaletą kociołków żeliwnych bez nóżek jest to, że można ich używać również na kuchence.
Jak czyścić i sezonować żeliwny kociołek
Kociołek żeliwny jest idealny do gotowania nad ogniskiem. Może on wytrzymać wysokie temperatury bez jego uszkodzenia. Większość naczyń jest sezonowana już w fabryce, aby uniknąć korozji przed pierwszym użyciem. W dalszym ciągu ważne jest, aby uformować własną, lepszą powłokę sezonowania. Zanim użyjesz naczynia po raz pierwszy, umyj je i nałóż warstwę oleju. Najlepiej użyć oleju roślinnego np. słonecznikowego lub z orzeszków ziemnych. Uwaga: należy zachować ostrożność w przypadku osób z alergią. Powoli podgrzej naczynie. Olej zostanie wchłonięty przez pory naczynia żeliwnego. Nazywa się to sezonowaniem. Formuje to warstwę ochronną i odporną na korozję. Jeśli zauważysz pojawiającą się rdzę, nie panikuj. Możesz usunąć ją metalową szczoteczką i jeszcze raz wykonaj proces sezonowania. A jeśli zastanawiasz się, jak usunąć przypalone jedzenie z kociołka żeliwnego, nie jest to wcale kłopotliwe: pozwól mu się namoczyć i delikatnie wyszoruj. Powtórz proces sezonowania kilka razy dla jak najlepszych rezultatów. Nigdy nie pozwól na zbyt szybkie ostudzenie kociołka żeliwnego, włożenie go pod zimną wodę może spowodować jego uszkodzenie. Nie myj go w zmywarce i nigdy nie odkładaj do szafki bez uprzedniego wysuszenia. Pielęgnuj swój kociołek żeliwny, a będzie Ci służył całe życie.
Mycie kociołka żeliwnego z płynem czy bez
Wiele osób uważa, że nie należy używać żadnych detergentów do czyszczenia kociołków żeliwnych. Jest w tym część prawdy: używanie płynu może spowodować szybsze usunięcie sezonowania. To prawda. Jednak prawdą jest też to, że czyste naczynie sezonuje się lepiej następnym razem. I jeśli sezonowanie jest naprawdę dobrze zrobione, nie zmyjesz go odrobiną detergentu.
Czego użyć do sezonowania kociołka żeliwnego?
Możesz użyć różnego rodzaju produktów do sezonowania Twoich naczyń. Zarówno Petromax i Lodge mają swoje pasty i spreje do sezonowania. Zapewnia to kompatybilność z już istniejącym w naczyniu sezonowaniem. Istnieją też inne opcje. W USA często używany jest Crisco, rodzaj tłuszczu do gotowania. W Europie jest on mniej dostępny. Możesz użyć też oleju roślinnego takiego jak słonecznikowy lub z orzeszków ziemnych. Należy jednak pamiętać, że aby uzyskać dobre rezultaty, należy nakładać bardzo cienkie warstwy.
Jak gotować w kociołku żeliwnym
Jest kilka sposobów używania kociołka żeliwnego. Opcje zależą od tego, jaką wersję kociołka żeliwnego posiadasz. Jeśli naczynie posiada małe nóżki, możesz umieścić kociołek bezpośrednio na otwartym ogniu, najlepiej na tlących się węglach. Oczywiście możesz to też zrobić z naczyniem bez nóżek. Jednak kociołek szybko robi się zbyt gorący i ryzykujesz przypaleniem się jedzenia. Dlatego lepiej użyć stojaka do kociołka żeliwnego bez nóżek. Bądź użyć trójnogu do zawieszenia go na ogniem. Innym sposobem wykorzystania tych naczyń jest użycie żarzących się węgli. Umieść kociołek na żarzącym się węglu, a także żarzący się węgiel na pokrywie. Pozwoli Ci to użyć go jak piekarnika. Główną zaletą tego sposobu jest to, że z łatwością kontrolujesz temperaturę ilością węgla.
Zalecamy zawsze ostrożność podczas wystawiania kociołka żeliwnego na działanie ciepła. Żeliwo rozgrzewa się bardzo wolno i bardzo dobrze i długo zachowuje ciepło. Jeśli przypadkowo zbyt mocno rozgrzejesz kociołek, będzie trudno sprowadzić go do pożądanej temperatury. Jasną stroną tego jest to, że podgrzewanie naczynia jest w rzeczywistości bardzo łatwe. Nasza rada: zacznij powoli i stopniowo zwiększaj temperaturę. Kiedy będziesz robić to częściej, nabierzesz wprawy. W każdym przypadku ważne jest, aby w kociołku żeliwnym było wystarczająco dużo wilgoci, aby zapobiec przypaleniu potrawy.
Przepisy na dania z kociołka żeliwnego
Kiedy zaczniesz gotować posiłki w kociołku żeliwnym, odkryjesz, jak wszechstronne jest to naczynie wysokiej jakości. Oczywistym wyborem jest zrobienie np. gulaszu. Znajdziesz setki przepisów online. W kociołku żeliwnym możesz również upiec chleb. Można również upiec całego kurczaka do perfekcji, a co z Chili Con Carne? Wieczorem możesz zrobić nawet popcorn. Możliwości są bezkresne. Jesteś ograniczony tylko własną kreatywnością.
Najlepsze marki kociołków żeliwnych
Sprzedajemy kociołki żeliwne najlepszych marek. Petromax sprzedaje doskonałe kociołki żeliwne we wszystkich rozmiarach. Od małych kociołków żeliwnych Petromax takich jak FT1 czy FT3 do dużych FT9, FT12, czy FT18, z których wyżywisz całą rodzinę. Sprzedajemy również kociołki żeliwne amerykańskiej marki Lodge. Kociołki żeliwne w bardziej przystępnej cenie marki Camp Chef także można znaleźć w naszym sklepie internetowym.
Historia kociołków żeliwnych
Tradycyjny Dutch Oven jest żeliwnym naczyniem z przykrywką i 3-nóżkami. Krawędź pokrywy jest skierowana ku górze, więc można położyć na niej węgiel. Mówi się, że naczynia te pochodzą od holenderskiego handlarza, który importował je do Stanów Zjednoczonych. Kociołki żeliwne pozwalały holenderskim imigrantom cieszyć się holenderską kuchnią. Na przestrzeni lat kociołki żeliwne stały się popularne wśród podróżników. A to dlatego, że są one tak wszechstronne. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz kurczaka z ryżem, gulasz z ziemniakami, chili, czy nawet chleb i ciasto: możesz to zrobić w kociołku żeliwnym.