Jednym z najpopularniejszych projektantów jest obecnie Jens Ansø. Jego użycie nowoczesnego duńskiego designu w świecie noży składanych sprawia, że serca entuzjastów biją szybciej. Poznaj Jensa Ansø.
Jens Ansø
Miejsce zamieszkania | Sporup, Dania |
---|---|
Pierwszy nóż | 1988 |
Pełnoetatowy twórca noży od | 2001 |
Współpracuje z | Zero Tolerance, Kershaw, Böker, Fox, Spyderco |
Od razu można rozpoznać projekty Jensa Ansø, ponieważ mają one charakterystyczny styl. Pewne profile głowni i rękojeści są typowe dla Jensa Ansø. Charakterystyczną cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest płaska strona na tylnej części rękojeści, umieszczona tuż za pivotem. Działa to świetnie w połączeniu z preferowanym przez Ansø klipsem do kieszeni montowanym w pozycji tip down, co zapewnia, że płaska część płynnie prowadzi rękojeść z kieszeni.
Niekoniecznie wybiera najtańsze opcje, ale najlepsze. To jest to, co charakteryzuje pracę Ansø i stało się wspólnym motywem w całej jego karierze.
Ciągłe ulepszanie
Celem Jensa Ansø jest tworzenie coraz lepszych noży i narzędzi. Po prostu daje mu to największą satysfakcję. W swojej pracy potrafi skupić się na ludziach, którzy szanują i doceniają jakość. Niekoniecznie wybiera najtańsze opcje, ale najlepsze. To jest to, co charakteryzuje pracę Ansø i stało się wspólnym motywem w całej jego karierze.
Design, który przestrzega duńskich zasad i przepisów
Duńskie zasady i przepisy dotyczące noży nadają pracy Ansø wyjątkowy wymiar. W Danii istnieją prawa w kwestii noży, które narzucają, że wolno nosić tylko noże, które spełniają następujące wymagania: noża nigdy nie można otworzyć jedną ręką, nóż nie może posiadać blokady, a długość głowni (krawędzi tnącej) musi wynosić poniżej sześciu cm. Jedno z najbardziej restrykcyjnych praw w Europie. Na szczęście dla nas prawa te przyniosły nam udane projekty takie jak Cox. Niezwykłe nowoczesne scyzoryki.
Oczywiście Ansø jest nie tylko duńskim twórcą noży. Jego nazwisko jest często wymieniane jednym tchem z nazwiskiem jego kolegi Jespera Voxnaesa. Razem tworzą najlepszy zespół. Odpowiedzialny m.in. za sukces Spyderco Pingo. Nóż, który spełnia restrykcyjne, duńskie prawa, ale nosi się go na całym świecie ze względu na jego atrakcyjny design.
Jednym z elementów wzornictwa, z których znany jest Ansø, jest charakterystyczne rzeźbienie, modyfikacja wymyślona przez niego samego, która pozwala mu dodać teksturę do rękojeści. Nie tylko poprawia chwyt, ale także dodaje walorów estetycznych do projektu.
Industrialny projektant Ansø nigdy się nie zatrzymuje. Kiedy nie projektuje noży, zajęty jest swoją linią karabińczyków, etui na karty kredytowe lub innych narzędzi EDC.
Młodość Jensa Ansø
Jako piętnastolatek w 1988 roku Jens trafił na magazyn Popular Mechanics, w którym znalazł artykuł o robieniu noży. Zachwycił się tym, co zobaczył i nie tracąc czasu, zaczął pracować w warsztacie ojca, używając maszyny do ostrzenia i wiertarki. Nie miał pojęcia, co robił i nie było nikogo, kto mógłby mu pomóc. Po całej masie krwi, potu i łez w końcu jest: pierwszy nóż Ansø. Trochę surowy, ale nie mógł być bardziej dumny z tego, co osiągnął. Tam i wtedy, w małym warsztacie, złapał wirus noża i do dziś się go nie pozbył.
W późniejszym wieku Jens zapisuje się do szkoły architektonicznej. Ponieważ już wcześniej interesował się rysowaniem i tworzeniem produktów, studia na kierunku wzornictwo przemysłowe są dla niego idealne. W 2001 roku uzyskał stopień magistra i zdecydował się skoncentrować na tworzeniu noży. Rozwiną swoją karierę i zaczął tworzyć niesamowite noże. Jego dzieła są poszukiwane na całym świecie, a lista oczekujących wydłuża się z każdym dniem.
Udana współpraca międzynarodowa
W tym samym czasie rozpoczęła się jego współpraca z różnymi markami noży. Jego noże produkowane przez firmy takie jak Böker, Fox, Spyderco, Kershaw i Zero Tolerance czynią je nie tylko dostępnymi dla większej grupy odbiorców, ale powodują również, że jego imię i sława rosną jeszcze szybciej.