Nóż składany Douk-Douk: tradycyjny i przystępny cenowo nóż o bogatej historii
Douk-Douk jest francuskim nożem składanym produkowanym przez M. C. Cogneta w Thiers we Francji od 1929. Biorąc pod uwagę kulturową historię noża, prostą konstrukcję składanej głowni i oszałamiający grawerunek na rękojeści: tradycyjne noże Douk-Douk to pozycja obowiązkowa, dla każdego kolekcjonera noży. Większość noży DoukDouk posiada również logo marki wygrawerowane na głowni, uzupełnione filigranowym rysunkiem.
Dlaczego warto wybrać nóż składany Douk-Douk?
Douk-Douk jest minimalistycznym nożem składanym, który zyskał popularność w dawnych koloniach francuskich. Nóż posiada mechanizm slipjoint i metalową rękojeść, która przedstawia obraz tradycyjnych tancerzy Duk-Duk. Większość noży Douk-Douk wykonanych jest z miękkiej stali węglowej, co ułatwia naostrzenie ostrza do krawędzi ostrej jak brzytwa. Jednak jak ze wszystkimi nożami ze stali węglowej, konserwacja głowni jest kluczowa, aby zapobiec rdzewieniu. Historyczne i kulturowe tło noża sprawia, że jest on popularny wśród kolekcjonerów.
Historia kryjąca się za nożem Douk-Douk
Inspiracją dla noża Douk-Douk było tajne stowarzyszenie Duk-Duk. Stowarzyszenie to było częścią tradycyjnej kultury ludu Tolai z obszaru Rabaul na Nowej Brytanii, największej wyspie archipelagu Bismarcka w Papui-Nowej Gwinei. Mając cele religijne, polityczne i społeczne, to tajne stowarzyszenie reprezentowało prawo i porządek poprzez duchy. Duchy te, męski Duk-Duk i żeński Tubuan, były przedstawiane przez męskich tancerzy. Kobietom i dzieciom nie wolno było patrzeć na te figury. Charakterystyczne kostiumy tancerzy Duk-Duk są przedstawione na rękojeściach słynnych noży składanych.
Historia firmy produkującej noże Douk-Douk
M. C. Cognet to firma produkująca noże, która działa od 1835 roku. W 1929 roku Gaston Cognet zaprojektował Douk-Douk zainspirowany przez melanezyjskiego ducha „Duk-Duk". Oryginalnie noże te były produkowane we Francji i eksportowane do francuskich koloni w Afryce i Oceanii. Noże te zyskały na popularności dzięki stosunkowo niskiej cenie i ostrej jak brzytwa krawędzi.