Noże santoku: kultowe japońskie noże kuchenne
Nóż santoku jest kultowym, japońskim nożem kuchennym. Jest on japońską wersją noża szefa kuchni. Słowo santoku oznacza: trzy cnoty. Według niektórych odnosi się to do właściwości krojenia, miażdżenia i nabierania, z których słynie santoku. Inni twierdzą, że oznacza mięso, ryby i warzywa. Są to trzy składniki, które z łatwością można pokroić nożem santoku. Wszystko, co wiemy, to to, że nóż santoku jest niesamowicie wszechstronnym nożem kuchennym, który jest idealny do krojenia, miażdżenia i nabierania mięsa, ryb i warzyw.
Jak wybrać dobry nóż santoku?
Rękojeść noża santoku
Rękojeść santoku często znajduje się na tej samej wysokości co grzbiet ostrza. W związku z tym dłoń, w której trzymasz nóż, ma dużo miejsca podczas jego używania. Dodatkowo, niektóre noże santoku, tak jak wiele innych japońskich noży, posiadają rękojeść o przekroju w kształcie litery D. Miej na uwadze, że może to oznaczać, że jest on przeznaczony dla osób praworęcznych lub leworęcznych. Należy zwrócić na to szczególną uwagę podczas zakupu noża santoku lub innych japońskich noży kuchennych.
Rodzaj stali noża santoku
Kolejnym ważnym czynnikiem do rozważenia jest rodzaj stali, z której zostało wykonane ostrze. Wiele tradycyjnych japońskich noży santoku ma ostrze wykonane ze stali węglowej. Na przykład, Aogami (niebieska stal papierowa). Oznacza to, że stal jest niesamowicie twarda i bardzo łatwa w naostrzeniu do krawędzi ostrej jak brzytwa. Jakkolwiek oznacza to również, że ostrze nie jest nierdzewne. Z czasem uformuje się patyna, a jeśli będziesz nieostrożny może pojawić się na nim rdza.